Blog

Üniversite ve Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Meslek seçimi hayattaki en önemli tercihlerden biri. Hayatımızda yaptığımız en ufak seçimler bile hayatımızın gidişini değiştirir. Ufak şeylerin dahi hayatımızda büyük değişiklikler yaratması söz konusuyken büyük ve önemli kararların dikkatle alınması gerekir. 

Doğru bir üniversite ve doğru meslek tercih etme birçok kişi için verilmesi zor bir karardır. Vereceğiniz bu kararın hayatınızın tüm gidişini değiştireceğini unutmamak gerekiyor. Hayatınızı değiştirecek bu kararı verirken size yardımcı olacak ilk kişi yine kendiniz olacaktır. 

Öyle ki, hayatınızı ve kişilik özelliklerinizi hiçbir rehberlik servisi sizin kadar iyi bilemez. Öncelikle işe kendinizi analiz etmekle başlayın. Analizinin ardından seçtiğiniz meslek ve üniversite dalları arasından size en uygun olanı konusunda ailenizin ve diğer servislerin fikrini alabilirsiniz.

A: Kendi ilgi alanlarınıza odaklanın

1-Hayalinizdeki mesleği düşünün

Doğru meslek seçimi konusunda artık herkesin bildiği bir söz vardır. “Mesleğiniz hobiniz olsun ki hiç çalışmak zorunda kalmayın.” Bu söz çoğu açıdan doğrudur. Milyarlarınız olsa bile eğer sevmediğiniz bir işte çalışıyorsanız, mesleği iş olarak görüyorsanız o alanda ilerlemek ve alanının en iyisi olmak için harekete geçmeniz zor olacaktır. 

Şimdi sahip olmak istediğiniz mesleği bir düşünün. Durmadan uğraşabileceğiniz ve onu iş olarak görmeyeceğiniz bir meslek hayalinizde var mı? Elbette zamanla insanlar işinden şikayet edebiliyor fakat hobinizin işiniz olacağı bir mesleğe sahip olmanız çalışmaktan çok daha az rahatsız olmanıza neden olacaktır.

Hayalinizdeki mesleği seçerken direkt olarak çok büyük bir yere gitmenize gerek yok. Örneğin bir müzik yıldızı olmak istiyorsanız ses mühendisliği veya müzik kompozisyonları üzerine bir eğitim almayı düşünebilirsiniz. 

Kariyerinizi seçerken şu anda elde edeceğiniz başarılardan daha çok gelecekte elde edeceğiniz başarıları düşünmek size gerçek başarıyı sunan yol olacaktır.

Eğer bir film yıldızı olmak istiyorsanız yeteneklerinizi gözden geçirin. Nasıl ki sesi çok güzel olmayan biri harika bir müzik yıldızı olmayacaksa oyunculuk üzerine yeteneği olmayan kişiler de hayallerindeki kadar ünlü bir aktör olamayacaktır. 

Televizyon ve yayın üzerine bir eğitim seçmeniz sizin hem sürekli olarak o dünyanın içerisinde yer almanıza yardımcı olacak hem de yeteneğiniz varsa size dolaylı yoldan fırsatlar oluşturacaktır. Bu bağlamda doğru meslek seçiminde yeteneklerine uygun mesleği bulmak da çok önemli.

2-Hobilerinizi düşünün

Şu anki hobilerinizi gelecekte gerçekten severek yapabileceğiniz meslekler hakkında size çokça fikir verebilir. Örneğin bilgisayar oyunlarını seven kullanıcılar maalesef ülkemizde eğitimi boşluyor. 

Oysa bu hobilerinin üzerine düşerek ve bunun yanı sıra eğitimine de gerekli önemi vererek bilgisayar oyun tasarımcısı veya programcısı olabilirler. Bu da hobilerinin işleri olmasına ve kendilerine uygun meslek kararı vermelerine yardımcı olur.  

Çizim yapmayı seviyorsanız mutlaka içerisinde çizim olan bir şeylere yönelebilir, spor faaliyetleriyle ilgileniyorsanız da beden eğitimi gibi alanlara yönelebilirsiniz. Önemli olan hobilerinizin analizini çıkarabilmek ve bunlara yakın alanlarda mesleklerin neler olduğunu bulmak.

3-Okulda sizi eğlendiren şeyler neler?

Meslek seçimi yaparken okulda hangi alanlarda başarılı olduğunuz geleceğinize dair size büyük kopyalar verebilir. İnsanlar çoğu zaman sevdikleri şeyleri yaparken en iyisini yaparlar. Matematiği severek yapıyorsanız bu dersi üniversitede sıklıkla göreceğiniz meslek modellerine yönelebilirsiniz. 

Sözel eğitim dersleri sizi heyecanlandırıyor ve hoşunuza gidiyorsa o zaman da geleceğinizdeki mesleki eğitiminin sözel ağırlıklı olması gerekir. Bunu okuduğunuzda aklınıza şu gelecektir; “Sözel yeteneğim var fakat gerçekten geliri iyi olan mesleklere sahip olamam.” Sakın böyle düşünmeyin. 

Sözel yeteneğiniz varsa ve size zevk vermeyecek matematik ağırlıklı bir bölüme girmek için çalışırsanız bölüme girseniz bile o okulu okumaktan zevk almayacaksınız. 

Mezun olduğunuzda da yaptığınız işten zevk almayacaksınız. Oysa kendi sevdiğiniz iş ve eğitim tarzını birleştirdiğinizde en az kazandıran alanlardan bile matematikle elde edeceğinizden daha çok kazanabilirsiniz. 

Çünkü bu işi seveceksiniz ve bu işte çalışırken hiç sıkılmayacaksınız. Bu da sizin için sürekli bir gelişim anlamına gelecektir.

B: Yeteneklerinizi göz önünde bulundurun

1-Okulda hangi derslere yeteneğiniz var?

Okulda sadece sevdiğiniz derslere odaklanmayın, aynı zamanda hangi derslerinizin en yüksek notlara sahip olduğuna bakın. Tabii, seçmeli derslerinizi bu sıralamadan ayrı tutun. Belki de başarılı olduğunuz dersler gerçekten sizin favori dersleriniz olmayabilir. Bu da size meslek seçimi ve okul seçimi konusunda akademik geleceğiniz hakkında derin ipuçları sunabilir.

2-Yetenekleriniz tam olarak neler?

Bazı insanların bozulan bir şeyleri düzeltme konusunda büyük yetenekleri vardır. Sizin de böyle bir yeteneğiniz varsa ve bu yeteneğinizi kullanmak size zevk veriyorsa bu yeteneklerinizi sineye çekmek en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Yetenekleriniz doğrultusunda hareket edin ve gerçekten büyük başarılara ulaşın.

3-Kişilerle iletişim yeteneğiniz ne durumda?

Veznenin önünde sinir krizi geçirip karşınızdaki kişiyle bir türlü anlaşamadığınız zamanlar olmuştur. Bunun en büyük nedeni orada çalışan kişinin, kişiler arası iletişim yeteneğinin bu iş için yeterli olmamasıdır. 

İkinci nedeni ise yetersizliklerle o işte çalışmaya çalışıyor olmasıdır. Halbuki gelişmiş kişilerle iletişim yeteneği olsa ve bu mesleği kendisi severek seçmiş olsa muhtemelen çok daha azımız bu senaryoyu yaşayacaktır. 

Siz o veznede sinir olunan insan olmamak için şimdiden iletişim yeteneğiniz olup olmadığını düşünün. Sosyal çalışma alanları size uygun değilse insanlarla daha az uğraşacağınız meslek seçimine yönelmeye çalışın.

4-Yetenekleriniz konusunda başkalarına soru sorun

Bazı insanlar sesinin gerçekten çok güzel olduğuna inanır. Oysa insanlar onun sesinin hiç de güzel olmadığı konusunda hemfikirdir. Siz de eğer yeteneklerinizi belirleme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu konuda sizinle en samimi konuşacak olan kişilere sorular sorabilirsiniz. 

Böylece daha net veriler elde edebilirsiniz. Özellikle aile bireyleriniz ile çok fazla zaman geçirirsiniz. Yani, çoğu zaman onlar sizi sizden daha iyi bile tanıyabilirler.

C: Geleceği es geçmeyin

1-Şimdi olanı yarın da seviyor musunuz veya sevecek misiniz?

İnsanlar her ne kadar belli bir süreden sonra hiç değişmeyeceklerini düşünseler de aslında sürekli bir değişim ve gelişim hali içerisindedirler. Siz de değişim ve gelişim aşamanızı inceleyin. 

Bugün heves ettiğiniz şey yarın da size aynı heyecanı verebilecek mi? Bir zamanlar çok istediği için belli alanlarda aceleci davranıp meslek seçimi yapan kişilerin daha sonra pişman olduğu çokça görülmüştür. Bu nedenle mutlaka edinmek istediğiniz meslek ve okumak istediğiniz bölüm hakkında şimdiden fikir sahibi olmaya çalışın.

2-Mesleğin gelecekteki finansal durumu hakkında bilginiz olsun

Seçtiğiniz meslek Eski Yunan Dili Tercümanlığı ise bunu tek iş olarak yaptığınızda kendinizi geçindiremeyeceğiniz aşikardır. Aynı zamanda hep tek başınıza kalmayacaksınız. İlerde bir de aile sahibi olacaksınız. O zaman kazandığınız paranın size ve ailenizin bütçesine yeteceğinden emin olun.

3-Mesleğin gelecekteki durumu hakkında bilginiz olsun

Ülkemiz içerisindeki bir çok kişi avukatlığın kazancının iyi olacağına inandığı için avukatlığa yöneldi. Oysa artık atamaları hem o kadar kolay değil hem de özel avukatlık bürolarının tamamının müşteriyle dolup taştığını söyleyemeyiz. 

Oysa geçtiğimiz seneler içerisinde birçok kişi bu mesleğin geleceğini çok parlak olduğunu düşünüyordu. İnsanlar artık internet sayesinde yasalarla ilgili de tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve hukuki işlemlerde artık eskisi gibi bir avukata ihtiyaç duymadan kendi başının çaresine bakabiliyor. 

Meslek seçimi yaparken gelecekteki durumunun buna benzer bir son yaşamaması için günlerce araştırma yapmak, ailenizin ve meslekte çalışanların fikrini almak daha net veriler elde etmenize yardımcı olabilir.

Meslek ve üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık. Eğitimle ilgili daha çok içerik için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek