Blog

İlkokulda İngilizce Eğitimi

İlkokulda İngilizce eğitimine ne zaman başlanmalı konusu uzun süredir tartışılıyor. İlkokul düzeyindeki çocuklara nasıl yabancı dil öğretilir, devlet okullarında İngilizce eğitimi kaçıncı sınıfta başlıyor, özel okullarda İngilizce eğitimi kaçıncı sınıfta başlıyor? gibi sorular çoğu ebeveynin kafasını kurcalıyor.

İlkokulda İngilizce eğitimi, devlet okullarında 2. sınıftan itibaren başlarken özel okulların kendi takvimleri ve yöntemleri olabiliyor. Ortalama olarak çocukların 7-8 yaşlarında yabancı dil öğrenmesi planlanıyor, tabi çocuklara göre adım adım ilerleyen bir eğitim söz konusu. 

Çocuklar 2.-8. sınıfa kadar aralıksız İngilizce eğitimi alıyorlar. Öğrenciler MEB müfredatında haftada iki saat İngilizce dersi alıyorlar; bu dersler 2. ve 3. sınıf öğrencilerinde dinleme, konuşma, video izleme ve basit gramer aktiviteleri ile geçiyor. 

İlkokulda İngilizce Eğitiminin Önemi

İlkokulda İngilizce eğitimi “Ne kadar önemli?”, “Hangi yaşta başlanmalı?” gelin bu soruları cevaplayalım. Dil eğitiminin erken yaşta alınmasının önemini hepimiz duymuşuzdur. İngilizce veya herhangi bir ikinci dil için ne kadar erken yaşta öğrenimine başlanırsa o kadar hızlı sonuç alınır. 

Çocukların 2-12 yaşı aralığında iletişim bağlantılarının daha hızlı geliştiğini biliyoruz, bu sebepten dolayı bu yaşlarda daha hızlı öğrenebiliyorlar. Ayrıca çocuklar bu yaşta öğrendiklerini daha uzun süre akıllarında tutabiliyor böylece bilgi daha kalıcı oluyor. 

Çocukların daha küçükken öğrendikleri dilleri iyi telaffuz edebildikleri de bir gerçek, belirli bir yaştan sonra konuşma şeklimizi değiştirmek zor olduğu için erken yaşta çocuklara İngilizce eğitimi aldırmak oldukça önemli.

Ana dilini öğrenirken bir çocuğun aynı anda yabancı bir dil öğrenmeye başlaması, ana dilini unutmasına sebep olmaz aksine çocukların iki dilde de daha hızlı gelişim göstermesini sağlar. Ayrıyetten dil becerilerini de geliştirir ve ileride başka bir yabancı dil öğrenmek istediklerinde daha hızlı sonuç alabilirler bu yüzden çocukların  ilkokulda İngilizce eğitimi almaları oldukça önemlidir. 

İlkokulda İngilizce Eğitimi Nasıl Verilmelidir

Peki bu yabancı dil eğitimi nasıl verilmeli? Gelin bu soruya odaklanalım. Velilerin özellikle üzerine düştüğü bir konu olan eğitimin şekli çocuklara dili sevdirmek açısından oldukça önemlidir. Çocukların dili sevmesi için özellikle dinleme ve izleme aktivitelerine odaklanmak ve dersi olabildiğince oyunlaştırmak kıymetlidir. 

MEB ve çoğu özel okulda da dersler dinleme, izleme, yazı yazma, konuşma şeklinde devam ediyor ama özellikle bütün bu aktivitelerin çocukları eğlendirmesi değerli. Okulun üzerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu sebepten birçok özel eğitim kurumu haftada 2 saat yerine 4 veya daha fazla saat İngilizce dil eğitimi vermektedir. 

Ebeveynlerin de okulla devam etmesi gereken bir süreç. Çocukların dili hızlı ve güzel öğrenebilmesi adına aileleri ile evde pratikler yapabilmesi ve tekrar edebilmesi lazım. Bu sebepten velilerin okulda verilen eğitimleri olabildiği kadar çocuk aracılığı ile takip etmesi önemli olacaktır. 

İleride çocuğum 3-5 dil öğrensin, konuşabilsin diyorsanız en azından birini erken yaşta öğrenmesi gerekecektir. İlkokulda İngilizce eğitimi sandığınızdan daha gerekli olabilir. 

Benzer içerikler için diğer yazılarımıza bakmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek