Blog

Çocuklarda Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusu internet üzerinde çok daha fazla araştırılmaya başlandı. Çocukların algıları çevrelerine çok açıktır. Bu yüzden bir şeyler öğrenirken, ödev veya görev yaparken, birisiyle konuşurken çabuk sıkılıp çevredeki diğer şeylere odakları kayabilir. Bu durumda herhangi bir sıkıntı yoktur. 

Sıkılan çocukların odaklanmaması gayet normaldir. Fakat uzun süre odaklanma ve dikkati toparlama konusunda sürekli zorluk çekme çocuklar için günlük hayatta pek çok problem yaratıyor. Bu yazımızda odaklanma problemini çözmeye yönelik bazı yöntemlerden bahsettik. 

  • Odaklanma Problemi Nedir?

Odaklanma probleminin bir diğer adı dikkat eksikliği olarak geçiyor. Dikkat eksikliği yaşayan çocukların bir işi yaparken o işe devam edebilmek için çok büyük efor sarf etmeye ihtiyacı vardır. Çevreden gelen herhangi bir ses, görülen bir cisim ya da susmayan hayal güçleri o işi yapmalarını anında kesebilir. Öğrenci cevabını bildiği soruları yanlış yapar.

Konsantrasyon sorunu yaşayan çocuklar en çok ders çalışma ve ders sırasında sınıfta odaklı kalma konusunda zorluk yaşıyor. Aslında bildiği şeylerde çok basit hatalar yapma ve bu hataları kontrol etse bile görememe ders notlarının da düşmesine yol açıyor. Bu yüzden de veliler odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusunu en çok ders başarısı için araştırıyorlar. 

  • Dikkat Eksikliğinin Sebepleri 

1- Çevresel Faktörler

Çevredeki sesler, ışıklar ve nesneler öğrencinin dikkatini çok çabuk dağıtabilir. 

2- Fiziksel Faktörler 

Görme veya işitme problemleri yaşayan öğrencilerin de konsantre olmakta zorluk çektiği biliniyor. 

3- Kişisel Faktörler 

Yaşanılan yoğun stres ve kaygı konsantrasyon bozukluğuna yol açıyor. 

4- Hiperaktivite Bozukluğu

Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda aynı anda odaklanma sorunu da gözlemleniyor.

5- Beslenme ve Uyku Düzeni 

Fazla şekerli besinler tüketmek ve ihtiyaç duyulan uyku süresinden az uyumak çocuklarda odaklanma sorunlarının artmasına neden olur. 

6- Teknolojik aletlerle çok fazla vakit geçirmek

Çocukların teknolojik cihazları gereğinden fazla kullanması dikkat eksikliğine yol açabiliyor. Özellikle teknoloji bağımlılığı seviyesindeki bir öğrenci sosyal medyadan, oyunlardan, videolardan uzak kalamaz ve bir görevi yerine getirirken sıkılıp dikkati kolayca dağılabilir. 

  • Odaklanma Sorununu Çözme Yöntemleri 

Odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusuna yanıt verebilecek pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde anda kalma ve zihni toparlama kolaylaşıyor. 

1- Uyku Düzeni 

Uyku düzenini korumak günlük hayatta pek çok şeye fayda sağlıyor. Yeterli ve sağlıklı uyumak gün içinde daha enerjik bir vücut ve daha açık bir zihin için olmazsa olmaz.

2- Karmaşıklıktan Kurtulmak

Dağınık bir ortamda çalışmak dikkat eksikliği yaşayan kişileri daha da zorlayabilir. Çocukların çalıştığı alanların düzenli olması ve dikkat eksikliği yaratabilecek şeylerin ortadan kaldırılması odaklanma ve konsantrasyon toplamak için çok etkili bir yöntem. 

Her ders için farklı dosya oluşturup derse ait önemli şeylerin saklanması da zihin karışıklığını önler ve öğrenci çantasının düzenli olmasını sağlar. 

3- Not Almak

Odaklanma sorunu yaşayan çocuklarda not tutma alışkanlığını kazandırmak çok önemlidir. Not alma ve günü planlama dikkat eksikliğinden kaynaklı gözden kaçabilecek önemli şeylerin yerine getirilmesi için bir hatırlatma olur. 

4- Hobi Edinmek

Odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusunun bir diğer yanıtı hobi edinmek. 

Sevilen bir uğraş yerine getirilirken odağın arttığı bir gerçektir. Çocukların hobilerini keşfedip onları yönlendirmek en iyi odaklanma sorunu çözümü olabilir. Resim, enstrüman veya bir sporla ilgilenmelerini sağlamak çocuklarda hem disiplini sağlar hem de yapılan işe yoğunlaşabilmeyi öğretir.

5- Ödüllendirme Sistemi

Ödüllendirme sistemiyle çocuklar yaptıkları işi bitirme konusunda heveslendirilebilir. Örneğin ödeve başlamadan önce ödev sonu bir sürprizin olduğunu söylemek çocukları görevi yerine getirmeye karşı heveslendirir.

6- Beyin Egzersizleri Yapmak 

Bulmaca, bilmece, satranç dama ya da strateji geliştirmek gereken oyunlar zihnin odaklanmasında çok etkilidir. Bu tarz beyin egzersizleri dikkat dağınıklığını yenmek için çok iyi bir yöntem.  

7- Profesyonel Destek Almak

Dikkat eksikliğinde profesyonel destek alarak sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında tam bilgi edinmiş olursunuz. Yaşa, cinsiyete, dikkat eksikliğinin seviyesine göre en doğru kararları profesyonel destek yardımıyla alabilirsiniz. 

8- Çalışma ve Mola Süreleri 

Odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusunun diğer cevabı çalışma ve mola süreleri.

Çalışma sürelerinin çok uzun tutulması zihnin yorulmasına ve odağın dağılmasına yol açar. 30- 35 dakikalık çalışmaların ardından 10 dakikalık kısa molaların verilmesi zihni dinlendirir ve odaklanmayı kolaylaştırır.

9- Beslenme

İşlenmiş gıdalar insan sağlığını kötü yönde etkiliyor. Çocukların işlenmiş gıda ve abur cuburları fazla tüketmeleri dikkat eksikliğine yol açıyor. Çocukları daha sağlıklı beslenmeye alıştırmak hem beden hem de beyin sağlığı için çok önemli. 

  • Odaklanmayı Geliştiren Besinler 

Bazı besinlerin düzenli tüketilmesinin konsantre olmaya yardım ettiği araştırmalarla kanıtlanmış. Dağılan zihni toparlamaya yardımcı olacak bir sürü besin bulunuyor. Yetişkinler genelde odaklanmak için kahve içse de çocuklar için kahve içmek fiziksel gelişimlerini olumsuz etkiler. 

Odaklanma sorunu nasıl çözülür sorusuna yanıt olabilecek besinler;

1- Çam Balı 

Tam bir şifa kaynağı olan çam balı dikkat dağınıklığına da çok iyi geliyor. Kahvaltıda çocuklara çam balı yedirmek zihni uyarmak için iyi bir yöntem olabilir. 

2- Fındık 

Günde 1 avuç çiğ fındık tüketmek beyin hücrelerini koruyarak dikkat dağılmasını önler. Fındık içerdiği A vitaminiyle düzenli tüketimde daha canlı bir zihin sunuyor. 

3- Ceviz 

Beyni andıran yapısı ve içerdiği B, C, E, K vitaminleriyle ceviz sabah kahvaltıda tüketildiğinde odaklanmayı artırıyor. 

4- Havuç

C vitamininin faydaları saymakla bitmez. C vitamini; beyni uyandıran, hafızayı güçlendiren ve aynı zamanda konsantre olmaya yarayan Norepinefrin hormonunu salgılamaya yarar. Günde 1 bardak C vitamini deposu havuç suyu tüketmek gözle görülür şekilde dikkat eksikliğini azaltır. 

5- Ispanak 

K vitamini bakımından zengin ıspanak bilişsel becerileri geliştirir. Zihin kapasitesini artırır. 

Dikkat eksikliği kişiyi günlük hayatta bir hayli zorlar. Yapılacak işin yerine getirmekte zorlanma, unutkanlık, dalgınlık, iş halindeyken birden odağın dağılması gibi belirtileri olan dikkat eksikliği çocuklarda da sıkça görülüyor ve ders notlarının düşmesine neden oluyor. 

Çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür başlığıyla yazdığımız yazının sonuna geldik. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek