Blog

Üniversite Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Gerçek

Ülkemizde işsizlik ve geçim sıkıntısı maalesef herkesin başında. Durum böyle olunca herkes rahat bir yaşamı ve iyi bir gelirin kaynağını arar hale geliyor. Birçok genç için bu rahat yaşama giden yolunu ise üniversite açıyor gibi görüyor. 

Durum böyle olunca üniversiteler haliyle kontenjanlarını ağzına kadar dolduruyor ve eğitim yılına başlıyor. Oysa giriş yapanlarla mezunlar arasında ve mezunlarla işsizler arasında hala muhteşem bir doğrudan rakamsal bağ bulunuyor. 

Çünkü aslında her genç üniversite okumaya hazır değil. Ya da bazı öğrencilerin üniversite okuyacak akademik kabiliyeti yok. Aile ve toplum tarafından hatta iş hayatı tarafından mutlaka bir lisans programı bitirmek ön görülünce de insan ister istemez kendini ne olursa olsun bir üniversiteye atmak istiyor. Oysa, üniversiteye başlamadan önce bilmeniz gereken birçok şey var. İşte onlardan bazıları;

1- Üniversiteye Gitmek Zorunda Değilsiniz

Birçok öğrenci aile baskısı ve iş dünyasında kendine bir yer edinebilmek amacıyla okul onlar için büyük bir işkence geliyor olmasına rağmen okula gitmeyi deniyor. Kendinizi sorgulamaya başlayın, kendinizde gerçekten bir öğrenci potansiyeli görüyor musunuz? Gerçekten okumak istediğiniz için mi okula gidiyorsunuz yoksa kendinizi okula gitmek zorunda hissettiğiniz için mi okula gidiyorsunuz? 

İstemediğiniz halde okula gitmeniz demek, derslere ilgi duymamanız demektir. Derslerinize ilgi duymayınca da doğal olarak başarısızlıklar sizinle birlikte gelecektir. Bu sizi hem psikolojik yönden etkileyecektir hem de aynı zamanda ailenizi maddi yönden etkileyecektir.

Birkaç yıl sonra elinizde boşa geçmiş yıllar ve arkanızda aileniz için harcanmış büyük maddi hasarlar bırakacaksınız. Bu durum sizin gözünüzü gerçekten korkutmamalıdır. Yine de eğer okul okumak gibi bir potansiyeli kendinizde görmüyorsanız, bu potansiyelin sizde var olduğuna inanmıyorsanız hem ailenize hem de kendinize bu kötülüğü yapmayın. Okul ile hayatınızı devam ettirmeyecekseniz bir an önce hayata atılmak için çalışmalarınıza başlasanız iyi edersiniz.

2- Üniversite Hocaları Aileniz Değildir

Üniversitede öğretimden görevli olan kişilerin hepsinin elinde belli ders materyalleri vardır. Bu insanlar ellerinde bulunan bu materyallerle yalnızca sorumlu oldukları konuları size öğretmek için elinden geleni yaparlar, hepsi bu. 

Lisede veya ilkokulda öğretmenlerinizden gördüğünüz tepkiyi sakın üniversitede de göreceğinizi sanmayın. Hocalarınızın hiçbiri sizin çok özel olduğunuzu ve isterseniz yapamayacağınız hiçbir şey olmadığını söylemeyecektir. Onların tek amacı size gerekli olanları öğretmek ve ders saatini tamamlamak olacaktır. Yani, şimdiden bu durum için kendinizi hazırlasanız iyi edersiniz.

3- O Eski Halinizden Eser Yok Şimdi

Liseden mezun olup diplomanızı elinize aldığınız zaman sahnenin perdeleri kapanmış demektir. Artık o sahneyi kapattınız ve ne yaparsanız yapın tekrardan o sahneye geri dönemeyeceksiniz. 

Dolayısıyla artık o lisedeki adam da olamayacaksınız. Şimdi sizin yapmanız gereken önünüze bakmak ve üniversitenize odaklanmak. Üniversiteye girdiğinizde hala eski lise anılarında yaşayanlardan olmayın. 

Çünkü önünüzdeki 4 seneyi bu anıların gölgesinde yaşayamazsınız. Üniversitede olmanız demek sizin yeni deneyimler yaşamaya başlamanız demektir. Unutmayın, o eski halinizden kısa süre içerisinde hiçbir eser kalmayacaktır. Bunun olmasına izin verin ve her şeyi arkanızda birkaç güzel anı olarak bırakın.

4- Üniversite İçi Etkinliklerde Olabildiği Kadar Yer Alın

Üniversitenin içerisinde sanırım hiçbirimiz hayalet adam gibi geçireceğimiz bir dört sene planlamıyoruzdur. O halde üniversitenin içerisinde yer alan etkinliklere sıklıkla katılmaya çalışın. 

Bu etkinliklerle sizin sınıfınız içerisinden olmayan insanlarla da tanışma fırsatına sahip olacaksınız. Böylece daha yeni ve daha da yeni insanları tanıma durumunuz başlamış olacak. Bunun nerede son bulacağına elbette siz karar vereceksiniz. Yine de birçok kişinin bu etkinliklerde tanıştıktan hemen sonra yıllarca arkadaş ve sıkı dost kaldıklarının altını çizmek gerekir.

5- Eğitim Alanınızla İlgili İş veya Staja Katılın

Birçok üniversite öğrencisi eğitim hayatı boyunca yalnızca derslere giriyor ve derslerden çıkıyor. Bunun sonucunda da haliyle işsiz kalıyor. Oysa üniversiteden çıktığınızda ne kadar çok donanım ve tecrübeye sahip olursanız bu iş başvurularında sizi o kadar ileriye götürecektir. 

Avantajlı konuma geçmek için üniversiteden mezun olmayı beklemeye ihtiyacınız yok. Tüm ihtiyacınız şimdiden çalışmaya başlamak ve kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirmek. Bunun sonucunda emin olun çok güzel şeyler sizleri karşılayacaktır. Aynı zamanda üniversite hayatınız boyunca birikim yapabilir veya maddi açıdan çok daha rahat bir üniversite yaşamı sürdürebilirsiniz.

6- Yazı Yazmayı Öğrenin

Başlık size belki biraz saçma gibi görünebilir fakat sokağa çıkıp gençlere karmaşık bir cümleyi okuyup, bunu yazmasını istersek birçoğunun yanlış yazdığını ve kendi dilinin kurallarından bihaber olduğunu göreceğiz. 

Siz, onlardan biri olmayın. İlerleyen zamanlarda eğitim hayatınızda yazı yazmak son derece önemli bir yere sahip olacaktır. Artık herkes elektronik postalarla yazışmalar yapıyor. Sizin de bunda mutlaka bir rolünüz olacaktır. Şimdiden vaktiniz varken nasıl yazı yazacağınızı öğrenmeye çalışın.

7- Öğrenim Kredilerinin Sizi Nasıl Etkileyeceğini Düşünün

Öğrenim kredileri şaka değildir, günümüzde birçok öğrencinin şaka gibi bu öğrenim kredilerini aldığını mezun olduktan sonra da yakına yakına ödemeye çalıştığını görebilirsiniz. Oysa araştırma yapıp hesap kitap yapıp imkanınız varsa bu eğitim kredisini geri çevirmeniz gerekir. 

Hiç kimse size karşılıksız bir şey vermiyor. Bu tür krediyi sadece çok ekstrem durumlarda olan kişiler almalıdır. Eğer maddi durumunuza güvenemeyip kredi alıyorsanız da mutlaka o krediden para artırmaya çalışın. 

Aslında o paranın yine sizin paranız olduğunu unutmayın. O paradan yalnızca ihtiyacınız olduğu kadarını harcayın ve fazlasını birikim yapın. Böylece mezuniyet sonrasında çok daha rahat bir şekilde bu krediyi kapatabilirsiniz.

8- Derslerinizi Ciddiye Alın

İlkokul ve belki lisede eğitim hayatınız laylaylom şeklinde geçmiş olabilir. Buna aslında saygı da duyulabilir. Fakat artık yaşınız çok daha ileri bir durumda ve laylaylom zamanını da geride bırakmış olmanız gerekiyor. 

Üniversitede elde edeceğiniz notların yüksek olması size hem burs yardımının kapılarını aralar hem de stressiz bir eğitim hayatı sunar. Dersleri geçmek elbette çok güzel bir duygudur fakat tek olayınız derslerinizi geçmek olmasın. Buradan mezun olunca bu bilgilerin birçoğunu kullanacağınızın farkında olun. Bunun bilincinde kalarak ders çalışın ve notlarınızı daha yüksek tutmaya çalışın.

9- Sabahları Uyanmanın En Pratik Yolu

Özellikle gençlerin artık akıllı telefonlar her saniye yanında hatta öyle ki yatağımızda da telefonlarımızı yanımızdan ayırmak bilmiyoruz. Üniversitenin güzel yanı şu ki istediğiniz derse gitmeme özgürlüğüne sahipsiniz fakat her gitmediğiniz ders kaçırdığınız önemli noktalar demek oluyor. 

Aslında sabahları uyanmanıza yardımcı olacak son derece pratik bir yöntem var. Özellikle artık ebeveynlerinizin sizi kaldırmadığını düşünürsek bu yöntemi alışkanlık haline getirmeniz faydalı olabilir. Kalmak istediğiniz saatten 15 dakika önce 5’er dakika aralıklarla alarmlar kurun. 

Ardından telefonunuzu gece uyumadan önce mutlaka odanızın size en uzak yerine yerleştirin. Böylece alarm çalmaya başladığında onun sinir bozucu sesini susturmak için ayağa kalkmanız gerekecek ve kolaylıkla uyanmış olacaksınız. 

Şayet, olur da hemen elinizin altında bir yerde alarmınız olursa tek bir tuşla telefonu kapatıp, dersinizi kaçırabilirsiniz. Bu yönteme ise alıştığınızda artık sabah erken uyanmanın çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

10- Daima Derslerinize Girin

Hiç sevmediğiniz hocaların derslerinden bile öğrenebileceğiniz mutlaka bir şeyler vardır. Her sabah erken saatlerde kalkıp buz gibi havada veya yazın sıcağında okula gitmek elbette hiç çekici değil. Özellikle sıcacık yatağınız size “Lütfen gitme!” der gibi bakarken. 

Fakat bu derslere katılmanız ve başarılı olmanız sizin geleceğinizde oldukça önemli bir role sahip olacak. Şimdiden sorumluluk sahibi olmayı öğrenmeniz gerekiyor. Bazen küçük eğlenceler için dersleri asmanız sizi rahatlatabilir fakat bunun kesinlikle alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin.

Bu yazımızda üniversiteye yeni başlayacak olanlar için üniversite hakkında bazı gerçekleri yazdık. Eğitime dair farklı birçok yazı için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek