Blog

Üniversitede Derslerin Verimli Geçmesini Sağlayacak 9 Teknik

Üniversitede derslerin zorluğu lise ve ilköğretimle çoğu zaman kıyaslanamayacak kadar zordur. Bu da demek oluyor ki artık yalnızca sınıfta oturup hocanın gelmesini beklemek derslerden geçmeniz için yeterli değildir. 

Aynı zamanda bazı teknikler ve ipuçlarını bilmeli, bunların ışığında hareket ederek öğrenme düzeyinizi en üst seviyeye çıkartmış olmanız gerekiyor. Aşağıdaki önemli noktalara dikkat etmeniz, derse çok daha etkili bir katılım ve dinleme yapmanız için size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

1- Fiziksel İhtiyaçlarınız Tamam mı?

Ders demek zihninizi kullanmak demektir, bu doğru ama zihninizin derse odaklanması için öncelikle fiziksel olarak ilgilenmek zorunda kalacağınız şeylerin olmaması gerekiyor. Mutlaka uykunuzu almış olun ve inşaat işçisinin yorgun bakışlarına sahip şekilde derse girmeyin.

Eğer gerekiyorsa geceleri çok daha erken yatın ama derse girerken mutlaka uykunuzun olmaması gerektiğinden emin olun. Dersten önce tuvalet ihtiyacınızı karşılayın. Üniversitede her öğrencinin olmazsa olmazı suyun da masanız veya çantanızda bulunduğundan emin olun.

2- Telefonunuz Dersinizden Önemli Değildir

Minibüse mutlaka binmişsinizdir, bu şoförlerin çok fonksiyonlu olmaları birçok kişiyi şaşırtır. Bir yandan para alır, bir yandan trafiğe bakar diğer yandan da telefonuyla ilgilenir. Esasen bunu turistler son derece tehlikeli bir hareket olarak kabul eder. 

Hatta zamanında bir turist kadın bu hareketi görünce korkudan çığlık atmış ve gazetelerin manşetinde kendine yer edinmişti. Üniversite hocaları muhtemelen size böyle çığlıklar atmayacaktır fakat yine de bu minibüsçü tavrınız gözden düşmenize neden olacaktır. 

Oraya ders için geldiyseniz bunun bilincinde olun. Telefonunuzu asla sessize almayı tercih etmeyin, çünkü yine mutlaka bir bildirim veya mesaj gelecek o an için derse olan ilginiz farklı şeylere kayacaktır. 

Sürekli telefonumu aç kapa yapmaya üşeniyorum diyorsanız o zaman telefonunuzun uçuş modu özelliğini kullanmayı alışkanlık haline getirin. Böylece hem bildirim gelmeyecek hem de her seferinde telefonunuzu aç kapa yapmak zorunda kalmayacaksınız.

3- Altını Çizme Tekniğinden Faydalanın

Önünüzde bir metin varsa ve dersiniz bu metinle alakalı bir şekilde gidiyorsa önemli bulduğunuz yerlerin ve daha doğrusu metnin anahtar bölümlerinin altını çizin. Bu size hem ders çalışırken büyük bir avantaj sağlayacaktır hem de aynı zamanda anahtar kelimeye ulaşmanız için bir teknik olarak kalacaktır. 

Böylece sınavlarda da metinleri daha kolay bir şekilde analiz etmeniz mümkün olacaktır. Tabii, bu işi sınırlarında yapın. Tüm bir metnin altını çizerseniz eğer bu durum sizin için daha karmaşık bir hal alacaktır. 

Yalnızca önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmek sizin için çok daha faydalı olacaktır. Bu notları elbette sadece ders esnasında bırakmayın ve ders çalışırken de aktif olarak kullanın.

4- Kendi Notlarınızı Alın

Dersleriniz için size ders notu materyali sağlanmış olabilir. Bu sizin not almamanız için haklı bir sebep olarak gösterilemez. Çoğu zaman derste boş durmanız demek dersten alacağınız verimin düşmesi anlamına gelir. 

Dersten elde edeceğiniz verimin gerçekten de artmasını istiyorsanız mutlaka ders sırasında kendi notlarınızı alın. Tahtada yazan veya notlar üzerinde yazan her şeyi birebir defterinize geçirmeyin, vakit buldukça yanına hatırlatıcı kısa ve kişisel notlar alın. 

Böylece ders sırasında hiç boş durmamış olacaksınız. Bu da sizin sürekli olarak odak noktanızın ders olmasına büyük oranda yardımcı olacak.

5- Ders Sırasında Ders Dinlenir

Lisedeyken sizin de öğretmeniniz muhtemelen size buna benzer veya buna muadil bir cümle kurmuştur. Aslında bu cümle tamamen doğrudur. Ders sırasında dersi dinlemeniz sizin ders sonrasında bütün iş yükünüzü hafifletir. 

Bunun için ise ders sırasında tek odaklanacağınız şeyin dersiniz olması gerektiğinin bilincinde olmanız gerekiyor. Arkadaşınıza söyleyeceğiniz çok önemli bir şey olabilir yine de bunu söylemek için sanırım biraz beklemeniz sizi çok da fazla rahatsız etmemelidir.

6- Sizi Rahatsız Etmelerine İzin Vermeyin

Ders sırasında sürekli size bir şeyler soran arkadaşlarınız olabilir. Soruları ders hakkında bile olsa bu sorulara cevap vermeyin. Çünkü dışarıdan bakıldığında durum çoğu öğretim görevlisi için hiç de dersle alakalıymış gibi görünmüyor. 

Böyle durumlarda hocalar sizi yakalayıp son söylediği cümleyi sorabilirler. Siz o arada odak noktanızı arkadaşınıza kaçırmış olduğunuz için haliyle bu soruya cevap veremezsiniz. Eğer arkadaşınız bu konuda çok ısrarcıysa cevap vermeyin ve dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. 

Daha da ileri gidiyorsa bir sonraki ve bundan sonraki bütün derslerde o arkadaşınıza en uzakta yer alan masalarda dersi dinlemeyi alışkanlık haline getirin.

7- Aklınıza Takılan Her Şeyi Değil Fakat Birçok Şeyi Sorun

Bir konu hakkında aklınızda soru işaretlerinin bolca bulunması demek o konunun üzerinden tekrar ve yalnızken geçmeniz gerektiği anlamına gelir. Oysa ders sırasında bu soruyu sorup kolayca bu sorunun cevabına ulaşabilirsiniz. 

Yine de sakın herkesin uyuz olduğu şu cevabını bildiği halde sorular soran tiplerden olmayın. Bu emin olun öğretim görevlileri tarafından da bir süre sonra ciddiye alınmıyor. Bu sefer ciddi bir soru sormak istediğinizde de yalancı çoban konumunda olacaksınız.

8- Sorulara Cevap Verin ve Bolca Yanlış Yapın

Özellikle üniversitede insanlar artık daha çok yetişkin sınıfına girdikleri için hata yapmaktan korkarlar. Yanlış bir cevap erip gülünç duruma düşecekleri için sorulan sorulara cevap verme konusunda çekimser davranırlar. 

Oysa o sırada oturanların hepsi sizin arkadaşınız olmasının yanı sıra aynı zamanda da sizin gibi birer öğrenci. Yani hepsinin bildikleri aslında sizden çok da fazla değil. Bunun bilincinde olarak yanlışlar yapın. 

Yanlış yaptığınızda bu yanlışın ders esnasında düzeltilmesi sizin için büyük bir akılda kalıcılık anlamına gelir. Böylece yaptığınız yanlışların doğrusunu kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.

9- Bir Önceki Konu Hakkında Fikir Sahibi Olmak

Birçok üniversite öğrencisinin günümüzde sıklıkla atladığı şeylerden biridir. Bir sonraki konunuz eğer belliyse bu konu hakkında bir fikir sahibi olarak o derse gitmek demek sizin çok daha iyi öğrenmenize yardımcı olacak. 

Aynı zamanda gelebilecek olan potansiyel sorular için hazırlıklı olmanız sizin diğer öğrencilerden çok daha önce sorulara yanıt vermeniz demek olacaktır. Bu durum insanın kendine olan öz güvenini de geri getirir. 

Her soruya tek seferde başarılı cevaplar vermek sizin ders çalışma isteğinizi de alevlendirecektir. Üstelik, çok değil yüzeysel olarak bile bir sonraki konuya göz atmak size birçok şey hakkında fikir verecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek