Blog

Erken Yaşta İngilizce Öğrenmenin Faydaları

İngilizce öğrenmenin faydaları saymakla bitmiyor. İngilizce günümüzde oldukça yaygın konuşulan evrensel bir dil. İş hayatında da İngilizce biliyor olmak tercih edilen kriterler arasında. Bu yüzden de yabancı diller arasında İngilizce bilmek ve akıcı şekilde konuşmak çok önemli. 

Özellikle erken yaşlarda İngilizce öğrenmek daha hızlı ve daha kolay oluyor. Bilgilerin kalıcılığı artıyor. Çocuk yaşta yabancı dil öğreniyor olmak hafıza gelişiminden akademik gelişime kadar pek çok fayda sağlıyor.

Çocuk zihni gelişime ve öğrenmeye açıktır. Öğrenilen bilgiler ve edinilen becerilerin etkileri ömür boyu devam eder. Bu yüzden dil öğrenimine ne kadar erken başlanırsa sonuçlar o kadar etkili ve hızlı oluyor.  Bu yazımızda sizler için erken yaşta İngilizce öğrenmenin 

faydalarını sıraladık. 

İngilizce Öğrenmenin Bireye Katkıları

 1. Bilişsel Gelişim 

Erken yaşta yabancı dil öğrenmek zekâ gelişimine önemli derecede katkı sunuyor. Kendi dillerindeki kelimelerin ve cümlelerin yabancı anlamlarını öğrenip kullanmak hafızayı oldukça geliştiriyor. 

Öğrenim sürecinde beyindeki dil merkezi aktif olarak çalışıyor. Bu sebeple beyin daha hızlı çalışıyor ve büyüyor. Öğrenim süreci boyunca da beyin büyümeye devam ediyor. Öğrenilen dil sol lobda depolanıyor. 

Beyin dil öğrenirken pek çok bellek ve kas grubunu çalıştırıyor. İşlemsel bellek telaffuz için kasların doğru kullanılması, bildirimsel bellek de gramer kurallarına uygun konuşulmasını sağlıyor. Dil öğrendikçe bu bellekler gelişiyor.

 1. Kültürel Gelişim 

İngilizce öğrenmek kişiyi kültürel anlamda da geliştirir. Öğrendiğiniz dilin kültürünü, karakterini ve özelliklerini de öğretir. Erken yaşlarda İngilizce öğrenmenin faydaları arasında İngilizce konuşulan ülkelerin kültürlerini ve sosyal yaşantılarını öğrenmek de vardır. 

Farklı ülkelerin kültürlerini erken yaşta öğrenen çocukların entelektüellik seviyeleri de artıyor. 

Farklı kültürlere saygı duyup benimsiyorlar. 

 1. Odaklanma

Dil öğrenirken beynin birçok farklı bölümü çalışıyor. İngilizce okumak, dinlemek ve yazmak hem ana dil hem İngilizce düşünmeyi gerektiriyor. Okuduğunu, dinlediğini ve yazdığını ana dilde anlamak büyük bir odaklanma gerektiriyor. 

İngilizce öğrenen çocuklar dil gelişimlerini tamamlarken odaklanma becerilerini de geliştiriyor. Bu odaklanma becerisi derslere ve dikkat gerektiren diğer işlerde de başarılı olmayı sağlıyor. Dikkat eksikliğinden kaynaklı hata yapmayı azaltıyor. 

 1. Akademik Gelişim 

İngilizce bilmek akademik başarıya da pek çok katkı sağlıyor. İngilizce bilen öğrenciler akademik olarak daha başarılı oluyor. İngilizce öğrenmenin faydaları arasında daha fazla kaynağa erişebilme imkânı da bulunuyor. 

Daha fazla kaynaktan yararlanmak öğrencinin bilgi seviyesini ve vizyonunu geliştiriyor. Yabancı kaynakları takip etmek kişiye yeni bakış açıları katarak bilgiye erişim koşullarını artırıyor. 

Erken yaşta İngilizce öğrenmek çocuğun ortaokul, lise ve üniversite hayatında ön plana çıkmasını sağlar. Özel burs kazanma, Erasmus ve öğrenci değişim programları gibi pek çok kişisel gelişime katkı sağlayacak etkinlikte bulunma fırsatı kazanıyor. Erasmus ve öğrenci değişim programları sadece üniversitede değil, lise ve ortaokullarda da uygulanıyor. 

Katılma kriteri İngilizce biliyor olmak olan bu programlara erken yaşlarda katılmak öğrenciye akademik birikim sağlıyor. 

Aynı zamanda öğrenci Cambridge ve Oxford gibi üniversitelerin hazırlamış olduğu dünya çapında geçerliliği olan sınavlara katılıp sertifika alarak kariyerinde ve akademik hayatında rakiplerden sıyrılıyor.  

 1. Kariyer Gelişimi

Globalleşen ve gelişen teknolojiyle işverenler çalışanlarının gelişmiş düzeyde İngilizce biliyor olmasını istiyor. Bu yüzden İngilizce bilmek iş başvurusunda kişiyi ön plana çıkarıyor. Erken yaşlarda İngilizce öğrenmek çocuğun daha sonra bunun için zaman kaybetmemesini ve ana dili seviyesinde öğrenmesini sağlıyor.

Diğer rakipler yabancı dil öğrenmeyle ilgilenirken erken yaşta öğrenmiş olanlar alanlarında kendilerini geliştirmek için daha fazla vakit ayırabiliyor. Çocukluk hatta bebeklikten beri İngilizce öğrenmenin faydaları burada kendini gösteriyor. 

 1. Sosyal Gelişim 

İngilizce öğrenmek sosyal çevrenin genişlemesine ve kaliteli arkadaş ortamı oluşmasına olanak sağlayabilir. İngilizce dünyada en yaygın konuşulan dil olduğu için İngilizce öğrenen birey öğrenme sürecinde dünyanın her yerinden arkadaş edinebilir. Yeni insanlarla tanışmak yabancı dilde kendini ifade etmeyi de geliştirir. 

Bu da hem kültürel gelişimine hem de sağladığı network ağıyla kariyer gelişimine fayda sağlar. Yabancı dil bilmek kişiyi evrensel birey yapar. 

Erken Yaşlarda İngilizce Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler 

Çift dilli bir bebeklik ve çocukluk dönemi demek kişinin daha sonralarda dil öğrenme için fazladan efor sarf etmemesi demektir. Aynı zamanda çocuklar aksan kullanmada da başarılıdır. Bu yüzden İngilizce eğitimine mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Çocuklara İngilizce öğretmek için belli başlı yöntemler bulunuyor. 

 • İngilizce çocuk şarkıları dinlemek
 • Görselli ingilizce kitaplar
 • İngilizce eğitici videolar izlemek 
 • Belli başlı günlük kalıpları gün içinde sıkça kullanmak
 • Çocuklar için İngilizce eğitim uygulamaları 
 • Evde çocuğun İngilizce konuşabileceği ortamlar sağlamak
 • Kelime ve anlamlarının yazılı olduğu kelime kartları

Erken yaşta İngilizce öğrenmenin faydaları için yukarıdaki egzersizlerin mutlaka yapılması gerekiyor. 

İngilizce Eğitime Kaç Yaşında Başlanmalı

İngilizce eğitim için en verimli zaman 3-5 yaş aralığıdır. Bu yaşlardaki çocukların algıları çok gelişmiştir. Bu yüzden kelimeleri ve anlamlarını çok hızlı şekilde öğrenebilirler. Yaş ilerledikçe dil öğrenim hızı azalır. 

3 yaş altındaki çocukların yabancı dille tanışması her zaman doğru olmayabilir. Ana dil öğrenim süreçleri henüz tam olarak tamamlanmadığı için ana dillerinde hasar oluşabilir.

Çocuklar anne babalarını taklit ederek öğrenirler. Bu yüzden ev ortamında İngilizce konuşmak çocuğun öğrenme süreci için önemlidir. Evde basit İngilizce oyunlar oynayıp şarkılar söylemek çocuğun dile aşinalığı için önemlidir. Çocukluk yaşlarında öğrenilen İngilizce ana dil seviyesine gelebilir ve konuşma becerisi geç yaşlara göre daha kolay gelişir. 

Bu yazımızda erken yaşlarda İngilizce öğrenmenin faydalarını sunduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Bunun gibi daha bir çok içerik için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek