Blog

Öğrencilerin Ders Çalışamama Problemi

Ders çalışamama problemi üniversiteye hazırlanan veya genel anlamda tüm öğrencilerin büyük bir problemi. Bu problemin çeşitli sebepleri olmasına karşın öğrenciler genelde bu durumun üstüne  çok düşünmemeyi tercih ediyor.

Türkiye’de üniversite sınavı gelecekte tercih edeceğimiz mesleğin neredeyse en büyük adımı oluyor. Bu noktada öğrenci adaylarının düzenli ve sistemli şekilde ders çalışmaları çok önemli. Sadece puan yettiği için tercih edilen bölümlerde öğrenciler kendilerini yaşamları boyunca, seçtiği meslekten dolayı mutlu hissetmeyebiliyorlar.

Öğrencinin kendi istediği bölüme gidebilmesi için düzenli olarak ders çalışması gerekiyor.

Türkiye’de binden fazla kişiyle yapılan bir araştırmanın verilerine göre  işini severek yapmayanların sayısı %68 oranında.

Ders Çalışamama Nedenleri Neler?

Ders çalışamamanın birçok nedeni olsa da bunları belirli kategorilere ayırarak asıl sorunu tespit edebilmek mümkün. Özellikle daha küçük yaşlardaki öğrenciler için bu noktada ebeveynlere çok iş düşüyor. Öğrencilerin farketmediği bazı ders çalışamama nedenleri:

 • Ders hakkında yeterli bilgiye sahip olmama,
 • Ders araç gereçlerinde eksikler olması,
 • Hissedilen psikolojik baskı,
 • Odaklanamama,
 • Okulda yaşanan problemler(öğretmenle iletişim sorunu),
 • Kıyaslanma,
 • Ailevi sorunlar.

Bu gibi problemleri kendinizde veya çocuğunuzda gözlemlediğinizde çözümlerini üretmek çok daha kolay olacaktır. Ders çalışamama nedenleri öğrenciden öğrenciye değişiklik gösterir. Günümüz öğrencilerinde en büyük ders çalışamama nedeni teknolojik aletler gibi görünse de aslında altında bir çok neden yatıyor olabilir. .

7 Adımda Ders Konsantrasyonu Nasıl Sağlanır?

Özellikle üniversite sınavı öncesinde öğrenciler derse konsantre olmakta zorlanabiliyor. Bunun temel sebebinin stres olmasına karşın belli başlı taktiklerle ders çalışırken daha  konsantre olmak mümkün. 

 • Telefondan Uzak Kal 

Telefonla bütünleştiğimiz bu dönemlerde öğrenciler için en zor şey telefondan vazgeçememek olsa da ders çalışmaya başlamadan önce telefonu bir kenara bırakmak gerekiyor. 

 • Kendi Çalışma Yöntemini Bul 

Herkesin bir konuyu daha iyi anlamak için geliştirdiği ufak tefek yöntemler vardır. Bir konu senin için nasıl daha akılda kalıcı oluyorsa o şekilde çalış. Eğer kendi çalışma sistemini oturtmadan ders çalışmaya başlarsan başlarda iyi gibi gözüksede daha sonra senin için zor olacak. 

 • En Verimli Ders Çalıştığın Ortamlarda Bulun

Kimimiz evde, kimimiz kafede, kimimiz ise kütüphanede daha verimli ders çalışırız. Bunlardan senin için en uygununu bulmak çok vaktini almayacaktır.

 • Zihnini Yorma

Ders çalışmaya başlamadan önce  günlük hayatta yaşadığın aklına takılan ve kafanı meşgul eden ne varsa bir kenara bırakmalısın. 

Öğrencilerin en büyük ders çalışamama nedenlerinden biri çalışma sırasında kafasını başka şeylerle doldurması.

 • En uygun zamanı Belirle

Eğitim hayatın boyunca en verimli hangi saatlerde çalıştığını çözebildiysen bu saatleri ders çalışmak için ayırmalısın. 

Yapılan bir araştırmaya göre sabah saatlerinde zihin daha açık ve öğrenmeye daha müsait olduğundan bu saatlerde çalışmak verimli olabilir.

 • Dengeli Beslen

Bir çoğumuz bu konuyu atlasa da odaklanmayı arttırmak için sağlıklı ve yeterli beslenme çok önemli. Ayrıca yeterli su içmek daha enerjik hissetmeni sağlar.

 • Hafif Sportif Aktiviteler

Ruh halini etkileyen ve daha dingin olmanı sağlayan sportif faaliyetlerde kendini yormadan bulunabilirsin.

Ders çalışırken konsantre olmak göründüğü kadar kolay olmasa da  belli başlı taktiklerle daha verimli ders çalışmak mümkün. Öğrencilerin ders çalışamama problemleri genelde basit sorunlar olsa da bazı durumda ciddi psikolojik sebepler neden olabiliyor. 

Bu gibi durumlarda öğrencilerin psikolojik destek almaktantan çekinmemesi gerekiyor. 

Öğrenciler bugün ele aldığımız ders çalışamama nedenlerini tespit edip çözdüğünde  daha verimli ders çalışabileceklerdir. Ayrıca konsantrasyonu artırmak için listelediğimiz küçük taktikler basit gibi görünse de odaklanmak için gayet etkili yöntemler olabilyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek