Blog

Final ve Vizeye Çalışırken Hızlı ve Pratik Olmanın Yolları

Vizeler ve finaller üniversite öğrencileri için en önemli sınav ikilileri. Bu sınavların ikisinde de başarılı olmak için pratikliğin ilk adımı aslında işin en başında başlıyor. Derslerde başarılı olmak için öğrencilerin hemen her gün ders çalışması gerekiyor. 

Fakat üniversitenin sosyal çekiciliği ve öğrencilerin hobilerine de düşkünlüğü düşünülürse bugün birçok öğrenci bunu atlıyor. Peki, bunları atlasak hangi teknikleri kullanarak daha kısa sürede daha etkili şekilde final ve vize sınavları için kendimizi hazır hale getirebiliriz?

1- Altını Çizme Tekniği

Underlining yani altını çizme tekniği hemen her öğrencinin işini kolaylaştırmak için kullanması gereken en önemli tekniklerin başında yer alıyor. Eğer elinizde çalışmanız gereken koca koca not yaprakları varsa bunların hepsini hafızanıza almak yerine sadece gerçekten önemli parçaları hafızanıza alabilirsiniz. 

Bu tekniği uygulamak için notlarınızı okurken gerçekten önemli olan detayların altını çizin. İkinci seferde bu kağıtları okuduğunuzda altını çizmiş olduğunuz yerleri okuyarak gidin. Böylece tekrar tekrar gereksiz detayları okumamış ve böylece zamanınızı verimli kullanmış olacaksınız.

Bu teknikle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey ise yalnızca anahtar yerlerin altını çizmeniz gerektiğidir. Altını çizerek çalışma tekniğini birçok öğrenci yanlış uyguluyor. Altı çizilmiş koca koca paragraflar sizin daha pratik şekilde sınava çalışmanıza yardımcı olmaz. 

Size yardımcı olacak şey bir veya iki cümlelik anahtar içeriklerdir. Gerçekten son derece önemli olduğuna inanmış olduğunuz kısımların altını çizin. Böylece ders çalışma yükünüzün çok büyük bir kısmını üzerinizden atmış olacaksınız.

2- Kendi Çalışma Materyalinizi Oluşturun

Belki bu zamanınızı alacak gibi görünüyor olabilir. Oysa doğru tekniklerle kendi notlarınızı oluşturduğunuzda bunun ne kadar faydalı bir yol olduğunu göreceksiniz. Hocaların söylediği gibi sizin yazmış olduğunuz notların büyük bir kısmı yalnızca kağıt üzerinde kalmayı başarır. 

Eğer tanımlarla ilgili başınızın dertte olduğu bir sınav söz konusuysa her tanım için kendiniz ayrı bir tanım oluşturun. Kendi cümlelerinizle oluşturduğunuz tanımları diğerlerine göre çok daha kısa süre içerisinde aklınıza sokabilirsiniz. 

Ayrıca kendi cümlelerinizle yola çıktığınızda sınav anında vahiy gelmesini beklemek yerine yalnızca zihninizi biraz kurcalamanızın yeterli olduğunu göreceksiniz. Başkalarının zihinlerinden çıkan cümleleri kendi cümlelerinizle değiştirin.

Oluşturacağınız bu materyallerden de zaman kazanmak için oldukça kısaltılmış anahtar çalışma notları oluşturun. Kısasını hatırlamanız zaten uzununu hatırlamanıza yeterince yardımcı olacaktır. 

Bu nedenle sayfalarca tanım notu tutmak yerine bu işi birkaç cümleyle bitirebilmeniz mümkündür. Ayrıca birçok hoca da zaten öğrencilerden dolambaçlı cevaplar yerine net ve bilgiyi içeren cevaplar talep ediyor. 

Eğer bu tekniği etkili şekilde kullanmak istiyorsanız henüz vize veya final haftasına girmeden önce bu notları oluşturun. Her gün işlenen ders için bu materyale yeni bir şeyler ekleyin, böylece vize/final haftanızda çalışmanız gereken şeylerin yarsından çoğunun hala aktif olarak zihniniz içerisinde yer aldığını görebileceksiniz.

3- Kendinizi Sınav Yapın

Elinizde çalışmanız için gerekli olan birçok şey bulunabilir. Bunları kendi tekniklerinizle çalıştıktan sonra bu notlardan kendinize bir sınav hazırlayabilirsiniz. Bu sınav sorularını artık bilgisayarda yardımcı programlar sayesinde rastgele sordurabiliyorsunuz. 

Hatta ders konularınızla alakalı testleri internet ortamı üzerinde hazır olarak bile bulabilirsiniz. Soru çözerken hem eksiklerinizi görürsünüz hem de sorulara verdiğiniz cevapların aklınızda daha net şekilde kalmasına yardımcı olursunuz. 

Bu arada bilmediğiniz birçok noktayı da görüp notlarınızdan da faydalanarak bilgi tazelemesi yapabilirsiniz. Kendinizi sınav yapmak gerçekten işe yarayan bir yöntem, sadece bunun için biraz alıştırma yapmak ve bu yönteme alışmak gerekiyor. Doğru şekilde uyguladığınızda sınavlara çalışmanızda ne kadar büyük bir yardımcınız olabileceğini görebileceksiniz.

4- Arkadaşınızla Çalışın

Arkadaşınızla ders çalışmak bireysel çalışmaktan size daha fazla fayda sağlayabilir. Bu çalışma esnasında siz kendi yanlışlarınızı görebilir ve arkadaşınızın doğrularını sorgulama fırsatına sahip olursunuz. 

Tabii, arkadaşınızla ders çalışmanın kilit noktası bu “arkadaşın” kim olacağına bağlı. Sizin gibi pratik bir şekilde sınava çalışmak isteyen arkadaşınızla beyin fırtınaları yaratarak kısa süre içerisinde büyük bir bilgi açığını kapatabilirsiniz.

Hatta arkadaşınız ve kendinizin mizah yeteneği yeterince yüksek ise sınav konularınızla dalga geçerek çalışmak da işe yarayacaktır. Bundan yıllar önce bir arkadaşınızın yaptığı espriyi nasıl hatırlamayı başarıyorsanız aynı şekilde bu beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan bilgileri de hatırlayabilmeniz mümkündür.

5- Kısaltmaları Öğrenin

Fıstıkçı Şahap gibi kısaltmaları sanırım hala hepimiz hatırlıyoruzdur. Bu kısaltmalar çoğu kişi tarafından alakasız bulunsa da akılda kalıcı olma yönünden gerçekten işe yaradıkları kesin. Sizin derslerinizin içerisinde de buna benzer kullanabileceğiniz mutlaka kısaltmalar ve anımsatıcılar olabilir. 

Bunları doğru şekilde kullanırsanız öğrenmek istediğiniz, daha doğrusu sınav için size lazım olan bilgileri hatırlamama ihtimalinizi en aza düşürürsünüz. Her ne kadar kelimenin orijinalini hatırlamıyor olsak bile Fıstıkçı Şahap gibi kelimeleri üzerinden yıllar geçmiş olmasına karşın hatırlama konusunda oldukça iyiyiz. Bu da tekniğin kısmen işe yaradığının en büyük ispatı denebilir.

6- Çalışma Programına Sahip Olun

Pratik olmak istiyorsanız vize veya final haftaları içerisinde neyin ne zaman yapılması gerektiğini de biliyor olmanız gerekir. Bu hafta içerisinde kişisel uğraşlarınızı en aza düşürmeye çalışın. 

Tüm sınavlarınızın tarihlerini de baz alarak kendinize detaylı bir ders çalışma programı hazırlayın. Bundan bir hafta sonra olacak olan sınava bugün çalışmanızın hiçbir manası yok. Önceliği her zaman ilk size en yakın olan sınava tanıyın. Böylece öğrendikleriniz ve sınavda sizden istenecek olanların unutulması riskini de azaltmış olursunuz.

7- Kendi Yöntemlerinizi Göz Önünde Bulundurun

Bu yöntemler okuduğunuzda kafanızda harika manzaralar canlandırmanıza yardımcı olacağı gibi kafanızda hiçbir şey canlandıramamanıza da neden olabilir. Bir ders çalışma tekniğinin herkes için pratik olduğunu söylemek elbette çok absürt olacaktır. 

Biri için bu yöntemler gayet iyi şekilde çalışırken sizin için bu yöntemlerden yalnızca biri işe yarayabilir ve hatta hiçbiri işe yaramayabilir. Böyle durumlarda bu teknikleri göz önünde bulundurarak kendinize en uygun olan tekniği keşfetmek için çalışmaya başlamanız gerekir.

Kimi insanlar yazarak çalışma tekniklerinden tam verimle faydalanırken kimi insanlar da okuma veya dinleme gibi yöntemlerle istedikleri başarıyı elde edebilirler. Sizin hangi tipe dahil olduğunuzu bulmak ve buna göre daha pratik bir yöntemle çalışmalarınıza başlamak faydalı olacaktır.

8- Görsel Çağrışım Tekniğini Kullanın

Yazı hafızasının yanı sıra birçok insanın görsel hafızası da kuvvetli olabiliyor. Etkili ve bir o kadar pratik bir çalışma için görselleri kullanarak bilgileri bu görsellerle ilişkilendirebilirsiniz. Örneğin Kurtuluş Savaşıyla ilgili bir konuda ders çalışan öğrenci, o anda kitapta gördüğü görselle o bilgiyi eşleştirebilir. 

Sınav anında fotoğrafı hatırlayarak fotoğrafın onda oluşturduğu çağrışımdan yola çıkarak tam olarak doğru bilgileri hatırlayabilir. Tabii, her konu için görsel bulamazsanız bazı konularda görselleri kendiniz çizmeniz gerekebilir. Her ne kadar bu son söylenen pratik bir yöntem gibi görünmüyor olsa bile akılda kalıcılık yönünden diğerlerine oranla çok daha etkili olduğunu savunabilmek mümkündür.

Bu yazımızda üniversite öğrencileri için vize ve finallere çalışmanın pratik yöntemlerini derledik. Eğitime dair daha çok bilgi için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek