Blog

En İyi Net Artırma Taktikleri

Net artırma taktikleri özellikle üniversite sınavı gibi önemli sınavlara girecek öğrenciler için önemli bir nokta. Sınava hazırlanma sürecinde öğrencilerin deneme sınavlarında dönemsel dalgalanmalar yaşanabiliyor.

 

Deneme sınavında karşılaştığınız tutarlı olmayan net sayılarının birçok sebebi olabilir. 

Sınav esnasında da bu dalgalanmaları yaşamamak adına araştırmalar sonucu en çok verim alınan net artırma yöntemlerini sizin için listeledik. 

 

Net Artıran 5 Taktik

 

Öncelikle her öğrencinin net artırma yöntemi farklıdır bazı yöntemler kimi öğrencide çok etkili olurken kimi öğrenci verim alamayabilir. 

 

Genelde en çok işe yarayan 5 taktik:

 

  1. Aynı Konuya Odaklanma

 

Hepimiz için en cazip olan bize en kolay geleni yapmaktır. Ancak hayatımızda dönüm noktası olacak sınavlarda zaten bildiğimiz bir konuyu defalarca çalışmak bize fayda sağlamayacak.

 

Yeni bir konuya çalışmak ve kavramak ne kadar sıkıcı gelse de eğer net artırmak istiyorsan zaten testlerde çözebildiğin konuları nispeten bir kenara bırakıp zorlandığın konulara yönelmelisin. 

 

  1. Farklı Soru Tipleri Gör

 

Sınava hazırlanırken bir konu hakkında farklı soru tipleri görmek oldukça önemlidir. Sınavda gelebilecek tüm soru tiplerini; farklı kaynaklardan, çıkmış sorulardan, internet üzerinden faydalanarak görebilirsiniz. Net artırma taktikleri arasında en çok işe yarayan yöntemlerden biridir.

 Ayrıca bir konunun farklı zorluk seviyelerinde sorularını çözmek sınavda işinize yarayacak

 

  1. Zamanı Önemse

 

Öğrenciler genelde konu hakkında birçok test çözse de, hatta denemelere girse de sınavda bazen soruya yeterli süreyi ayıramadığı için yanlış yapabiliyor.

 

Bu noktada sizi ileri atacak ipucu;  test çözerken dahi zamanı kontrol ederek çözmek. Zamanı yönetebilmek, girilen tüm sınavlarda zaman kısıtlaması olduğundan stresi azaltacaktır. 

 

  1. Yanlışlarını Kontrol Et

 

Bir konuyla ilgili çözdüğün bir deneme veya testlerde seni ileri taşıyacak nokta yanlış yaptığın soruları iyice analiz etmektir. 

 

Doğru yaptığın sorularda bir sıkıntı yok. Önemli olan yanlışları neden yanlış yaptığın. Yanlış yaptığın soruları iyice analiz edip kavraman gerekir. Aksi takdirde çözmüş olduğun testin pek bir önemi kalmayacak.

 

  1. Çıkmış Sorular

 

Bir konuyu kavrayabilmen için çeşitli kaynaklar olsa da çıkmış soruları çözmek ve konuları oradan pekiştirmek gireceğin sınavın yapısıyla ilgili sana bilgi verir. Bir konu hakkında pek çok soru çeşidi olurken gireceğin sınavın tercih ettiği belli başlı soru kalıpları olacaktır. 

 

Tüm bunlara aşina olabilmen için çıkmış soruları çözmen çok işine yarayacak. Ayrıca net arttırma taktikleri arasında en çok kullanılan yöntem.

 

Tüm bunların yanında öğrencilerin sınava çalışma ve net arttırma süreçlerinde genel olarak dikkat etmesi gereken unsurlardan bir tanesi de planlı çalışma. Eğer planlı bir çalışma sistemi oturursa netleri de sistemli olarak artacaktır. 

 

Sınava hazırlanma sürecinde birçok net artırma yöntemi olsada araştırmalar sonucu öğrencilerin en çok işine yarayan 5 taktiği listeledik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

seyr-i istanbul halic cafe diş hastanesi ne demek